Overblik over gudstjenester: Her kan du høre julens glade budskab

De lokale kirker bliver traditionen tro fyldt i forbindelse med den kommende højtid

Det er de færreste danskere, der regelmæssigt går i kirke og hører guds ord blive forkyndt af den lokale sognepræst.

For de fleste er kirkegangen noget, der forbindes med bryllup, barnedåb, konfirmation og begravelse. Men i juledagene i almindelighed og juleaften i særdeleshed, bliver de danske kirker fyldt. Ofte til bristepunktet.

Trods julens kommercielle tilsnit er der rigtig mange, der fortsat husker og holder fast i julens budskab, og har lagt den årlige julegudstjeneste ind som et fast punkt i familiens juleprogram.

Det gælder også i Silkeborg, hvor der i flere lokale kirker holdes både to og tre gudstjenester den 24. december - foruden dagene før og efter.

Således holdes der mere end 150 julegudstjensterer i Silkeborg Kommune frem til den 26. december, og har du ikke lige klarhed over, hvordan de lokale julegudstjenster holdes, giver vi dig overblikket her.

TIRSDAG 20. DECEMBER
10: Bakkegården, Thorning: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

13: Aktivitetshuset Kernen: Plejehjems- og institutionsgudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

10: Bryrup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Røndal

10: Gjern Kirke: Børnegudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

ONSDAG 21. DECEMBER
17: Vor Frue Kirke: Højmesse

09.30: Sjørslev Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Mader Jensen

10.30: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10: Bryrup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Røndal

TORSDAG 22. DECEMBER
08.30: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Marianne Hedemann Andreassen

08.30: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

08.30: Hinge Kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

09: Hørup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

09.30: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

09.30: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

09.45: Hørup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

10.30: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10.45: Hørup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen,Lisa Olsen

10.45: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

11.30: Hørup Kirke: Familiegudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

12: Sjørslev Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Mader Jensen

08.45: Bryrup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Røndal

09.45: Bryrup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Røndal

11: Bryrup Kirke: Børnegudstjeneste v/ Inge Røndal

15: Bryrup Kirke: Plejehjems- og institutionsgudstjeneste v/ Inge Røndal

10: Gjern Kirke: Børnegudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

FREDAG 23. DECEMBER
14.30: Funder Plejecenter: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

16: Mariehøj Kirke: Gudstjeneste v/ Charlotte Rune Nissen

10: Solgården i Sjørslev: Gudstjeneste v/ Inge Mader Jensen

14.30: Multihuset, Sindingsgade 13: Plejehjems- og institutionsgudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

15: Alhuset i Kjellerup: Gudstjeneste v/ Erik Bjørn

14.30: Birkebo: Plejehjems- og institutionsgudstjeneste v/ Inge Røndal

LØRDAG 24. DECEMBER
10.30: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Hansen

10.40: Adventistkirken: Gudstjeneste

11: Borgerkirken: Gudstjeneste. Hjem til jul - hvor er det 5

11: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

11: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

11: Virklund kirke: Højmesse v/ Jacob Bech Joensen

11.30: Hvinningdal Kirke: Børnegudstjeneste v/ Lars Olav Kirkeby

12-17: Alderslyst Sognehus: Juleaften i Sognehuset

12.30: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Tina Nickelsen Frank

12.30: Hvinningdal Kirke: Børnegudstjeneste v/ Lars Olav Kirkeby

13: Silkeborg Frikirke: Jule-Gudstjeneste v/ Lars Pugh

13: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Kamilla Lundager Bundgaard

13: Sejs-Svejbæk kirke, Julsøvej 130: Gudstjeneste

13: Serup Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

13: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

13: Sinding Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Juul Fuglsang

13: Dybkær Kirke: Gudstjeneste v/ Pia Chalmer Rasmussen

13.30: Jysk Musikteater: Familiegudstjeneste v/ Susanne Kolby Rahbek og Anette Kortegaard

13.45: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Tina Nickelsen Frank

14: Silkeborg Oasekirke: Julegudstjeneste v/ Ruben Dalsgaard

14: Hvinningdal Kirke: Gudstjeneste v/ Helle Kampmann

14: Lemming Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

14: Sejling Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Juul Fuglsang

14.30: Silkeborg Baptistkirke: Juleaftens Gudstjeneste v/ Poul Asger Beck

14.30: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Marianne Hedemann Andreassen

14.30: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste

14.30: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

14.30: Virklund kirke: Højmesse v/ Jacob Bech Joensen

14.30: Mariehøj Kirke: Gudstjeneste v/ Malene Platz Schmidt

14.30: Dybkær Kirk: Gudstjeneste v/ Laila Engelbrecht Henriksen

15: Vor Frue kirke: Højmesse

15: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Lone Skaaning Rasmussen

15: Jysk Musikteater: Gudstjeneste v/ Leif Fjendbo Kristiansen

15: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

15.15: Hvinningdal Kirke: Gudstjeneste v/ Helle Kampmann

15.15: Sinding Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Juul Fuglsang

15.15: Serup Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

15.30: Silkeborg Oasekirke: Julegudstjeneste v/ Ruben Dalsgaard

16: Mariehøj Kirke: Gudstjeneste v/ Jakob Gregers Nissen

16: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Anette Kortegaard

16: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

16: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste

16: Virklund kirke: Højmesse v/ Jacob Bech Joensen

16: Dybkær Kirke: Gudstjeneste v/ Laila Engelbrecht Henriksen

16.15: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Lone Skaaning Rasmussen

16.15: Lemming Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

16.15: Sejling Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Juul Fuglsang

10: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

11: Thorning Kirke: Konfirmation v/ Jørgen Løvstad

11: Sandgårdsparken: Plejehjems- og institutionsgudstjeneste v/ Johan Christian Nord

12.30: Hinge Kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

13: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

13.30: Grathe Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

13.45: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

14: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Gunnar Andreassen

14.15: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Kongensholm

14.30: Sjørslev Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Mader Jensen

15: Vium Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

15: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

15.30: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

15.30: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Johan Christian Nord

15.30: Levring Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

16.15: Thorning Kirke: Plejehjems- og institutionsgudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

11: Brande Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Kjærsgaard Roulund

11: Bryrup Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

13: Them Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Kjærsgaard Roulund

13.30: Vinding Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

14.30: Brande Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

14.45: Bryrup Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

16: Vrads Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

16: Them Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

 

12: Svostrup Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

12: Voel Kirke: Gudstjeneste

13: Tvilum Kirke: Gudstjeneste v/ Gerda Kirstine Neergaard Jessen

13.30: Skannerup Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

14.30: Dallerup Kirke: Gudstjeneste v/ Katja Stritzinger

14.30: Tvilum Kirke: Gudstjeneste v/ Gerda Kirstine Neergaard Jessen

15: Gjern Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

16: Voel Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

16: Dallerup Kirke: Gudstjeneste v/ Katja Stritzinger

16: Skorup Kirke: Gudstjeneste v/ Gerda Kirstine Neergaard Jessen

14: Kragelund Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

16: Kragelund Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

SØNDAG 25. DECEMBER
09.30: Sinding Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Juul Fuglsang

09.30: Serup Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

10: Mariehøj Kirke: Højmesse v/ Charlotte Rune Nissen

10: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

10: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Kamilla Lundager Bundgaard

10.30: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

10.30: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste

10.30: Silkeborg Kirke: Musikgudstjeneste v/ Anette Kortegaard

10.30: Virklund kirke: Højmesse v/ Jacob Bech Joensen

10.30: Balle Kirke: Højmesse v/ Lars Olav Kirkeby

11: Vor Frue kirke: Højmesse

11: Lemming Kirke: Gudstjeneste v/ Bo Bergholt Grymer

11: Dybkær Kirke: Gudstjeneste v/ Pia Chalmer Rasmussen

11: Sejling Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Juul Fuglsang

14: Vor Frue kirke: Højmesse på engelsk

09: Vinderslev Kirke: Gudstjeneste v/ Frede Møller

09: Levring Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

09: Thorning Kirke: Højmesse v/ Jørgen Løvstad

10.30: Vinderslev Kirke: Gudstjeneste v/ Johan Christian Nord

10.30: Hinge Kirke: Gudstjeneste v/ Frede Møller

10.30: Hørup Kirke: Højmesse v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

10.30: Grønbæk Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10.30: Vium Kirke: Højmesse v/ Jørgen Løvstad

10: Bryrup Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

10.30: Them Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

11: Vrads Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

09: Dallerup Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Vase

09: Skorup Kirke: Gudstjeneste v/ Gerda Kirstine Neergaard Jessen

10.30: Voel Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

10.30: Gjern Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

10.30: Tvilum Kirke: Gudstjeneste v/ Gerda Kirstine Neergaard Jessen

11.15: Kragelund Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

MANDAG 26. DECEMBER
10: Mariehøj Kirke: Højmesse v/ Malene Platz Schmidt

10: Silkeborg Kirke, Kapellet, Vestergade 100: Højmesse ved Leif Fjendbo Kristiansen

10: Dybkær Kirke: Gudstjeneste v/ Laila Engelbrecht Henriksen

10: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste

10.30: Silkeborg Oasekirke: Julegudstjeneste v/ Niels Peder Nielsen

10.30: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste v/ Charlotte Rune Nissen

10.30: Virklund kirke: Højmesse v/ Jacob Bech Joensen

10.30: Hvinningdal Kirke: Højmesse v/ Tina Nickelsen Frank

09: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

10: Sjørslev Kirke: Højmesse v/ Trine Hostrup

10.30: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10.30: Levring Kirke: Højmesse v/ Mikael Holst Kongensholm

10.30: Grathe Kirke: Ungdomsgudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

10.30: Brande Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

10.30: Vinding Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

09: Voel Kirke: Gudstjeneste

10.30: Skorup Kirke: Gudstjeneste v/ Gerda Kirstine Neergaard Jessen

10.30: Svostrup Kirke: Gudstjeneste

10.30: Kragelund Plejecenter: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen