Ny sportchef: Væk med gammel tankegang

SIF skal væk fra den gamle tankegang om, at klubbens sportslige muligheder defineres af aktiviteten i transfervinduerne.

Det siger SIFs nye sportschef Jesper Stüker i et længere interview til klubbens hjemmeside.

- Hvis jeg skal male det store billede, så forestiller jeg mig et hold med en stamme af vores egne drenge, der har været en del af klubbens talentsektor, løbe ind på JYSK Park i 2017, når SIF fylder 100 år.

Det er et hold båret af spillere, der har fået indpodet de værdier, SIF bæres af, gennem hele deres fodbold-opvækst. Nogle drenge, der er klar til at løbe og arbejde den tand ekstra for hinanden, der skal til for at få succes.

- Når store hold forfalder, gør de det næsten altid, fordi kulturbærerne forsvinder. Med SIFs nye vision skal vi sørge for, at nye kulturbærere kontinuerligt skabes gennem vores talentudviklingssystem, så de kan tage over, når gamle forsvinder, uddyber han.

Se hele interviewet på silkeborgif.com.