Foto: www.politi.dk
Dødfunden i Silkeborg muligvis dræbt
En midaldrende mand blev lørdag morgen fundet død tæt på Viborgbroen, og politiet efterforsker ifølge Ritzau dødsfaldet som et muligt drab.
- Vi har en dødfunden, der ligger nær bredden ved Silkeborg Langsø. Omstændighederne virker mistænkelige. Det er måden, han ligger på, siger vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi Anders Olesen til Ritzau.
Ifølge eb.dk blev den afdøde fundet på venstre side af Viborgbroen, hvis man kommer kørende fra syd.
- Vi arbejder ud fra, at det kan være et drab, siger vagtchefen.
Den afdøde blev fundet af en borger kort før klokken syv, og politiets kriminalteknikere og en retsmediciner skal i løbet af formiddagen undersøge stedet, og derfor er Viborgbroen nu spærret for al trafik.
- Området er spærret af, og det vil det være nogle timer, siger Anders Olesen.
Ugens mest læste historier
- Godt nyt til Regatta-gæsterne: Det bliver (måske) nemmere at komme hjem
- Dårligt nyt til en fjerdedel af boligejerne i Silkeborg Kommune: Rekordhøje regninger på vej til gaskunder
- Fem mænd vakte mistanke i Lidl
- Husejer kom hjem til opbrudt dør: Tyv sjal lamper og penge
- 62-årig fik besøg af politiet: Havde narko og ulovlige piller