Billedet stammer fra Folketingsvalget i år. De unge i Silkeborg stemte digitalt. Foto: Esben Stenfeldt

Silkeborgs ungebyråd er på plads

Efter to ugers valgkamp er Silkeborgs ungebyråd nu på plads.

De 42 kandidater har produceret valgvideoer og uddelt flyers for at overbevise de andre unge om, at netop de vil tale de unges sag.

I alt har 962 unge stemt til valget, og 31 kandidater – 17 drenge og 14 piger - er blevet valgt ind i ungebyrådet, der skal mødes syv gange om året.

Byrådsmedlemmerne er fordelt, så der er mindst et medlem fra hver af de 17 skoledistrikter med overbygning. De resterende 14 medlemmer er valgt ud fra personlige stemmetal.

I den rigtig byrådssal skal de udvælge, diskutere og beslutte emner, som derefter indstilles til det voksne byråd.

Det første møde er mandag den 26. oktober – men først den 4. november afholdes ungebyrådsmøde, hvor der skal vælges en ungeborgmester og to ungeviceborgmestre.

 

Ungebyrådsmedlemmerne, der blev valgt ind er:
Sif Burri Thomsen, Thorning Skole
Laura Ingeborg Therkildsen Overby, Skægkærskolen
Anne Spaabæk Dippel, Funder Skole
Cecilie Bay Ellgaard Kristensen, Funder Skole
Alexander Prado Sørensen, Kjellerup Skole
Andreas Borchmann Laursen, Sølystskolen
Shaun van Wonterghem, Sølystskolen
Dennis Kiliç, Sølystskolen
Maria Nielsen, Sølystskolen
Patrick Bossen, Dybkærskolen
Kamilla Døssing Andersen, Dybkærskolen
Julie Agerbo Nielsen, Buskelundskolen
Lasse Thorsø Nielsen, Virklund Skole
Anders Skov Svendsen, Silkeborg Gymnasium
Jonatan Holten, Silkeborg Gymnasium
Louise Marianne Jakobsen, Bryrup Skole
Emma Rahbek Dahlstrup, Bryrup Skole
Nina Holm Hansen, Sejs Skole
Magnus Sylvester Overvad Kubel, Sejs Skole
Bastian Løve Høegh, Sejs Skole
Nikolaj Nørgaard Kristensen, Balleskolen
Minea Wieland Nielsen, Balleskolen
Jonas Revsbeck Kols, Balleskolen
Janus Thomasberg Sørensen Kornmod Realskole
Carl Guss Søndergaard, Vestre Skole
Kamille Søgaard Funding, Vestre Skole
Filip Køie Petersen, Hvinningdalskolen
Tine Fuglsang Sandrini, Virklund Skole
Anne Kristine Kold Nielsen, Ans Skole
Mike Robert Andersen, Silkeborg Ungdomsskole
Søren-Ulrik Andersen Abildskov, Th. Langs Skole