Børn skal skyde fugl ned

THEM Them Skytteforening inviterer igen i år til fugleskydning for foreningens børne- og juniorskytter.

Det sker i morgen, lørdag den 25. februar, i Skyttehuset på Smedebakken i Them, hvor den festlige skydning markerer, at det er fastelavn. Dog skal katten ikke slås at tønden. I stedet skal skytterne skyde på en fugl lavet af træ, hvorpå der er fastgjort ni plader. De skal rammes, indtil fuglen falder. Hver gang en plade skydes ned, udløser det en præmie til både skytten og til den person, som har skrevet sig på en hemmelig liste. På den måde kan man være heldig at vinde en af de mange præmier, som byens handlende og andre har sponsoreret, selvom man ikke deltager i selve skydningen.

- Fastelavnsskydningen plejer at være en hyggelig dag, hvor vores medlemmer er sammen på en anden måde. De unge skytters familier er meget velkomne til et par hyggelige timer i Skyttehuset. Her vil der være kaffe på kanden og kage, som kan nydes, mens man følger med i den spændende kamp mod fuglen, fortæller Jens Kjær fra skytteforeningen.