Rikke Iversen kommer med på det danske VM-landshold. Foto: Martin Ballund

Officielt: Profiler bliver i Silkeborg-Voel til 2020

Mathias Hove Andersen 

Voel-direktør Mikael Bak glæder sig over aftalerne med to toneangivende spillere

HÅNDBOLD Som optakt til tirsdagens hjemmekamp mod TTH Holstebro kunne Silkeborg-Voel offentligøre, at klubben har forlænget aftalerne med to profiler.

Rikke Iversen og Sofie Bæk Andersen er således begge at finde på Voel-holdet frem til sommeren 2020.

23-årige Sofie Bæk Andersen er nummer to på klubbens interne topscorerliste i denne sæson, hvor playmakeren indtil videre er noteret for 36 ligamål.

- Sofie har udviklet sig rigtig godt i sin tid her i klubben og er med tiden blevet en rigtig vigtig spiller for os. Vi ser hende som en kommende landsholdsspiller og er derfor glade for, at hun kan være en del af vores projekt i minimum de kommende to sæsoner, siger Silkeborg-Voels direktør, Mikael Bak, der også glæder sig over at beholde Rikke Iversen på stregen.

- Rikke har været en vigtig brik i klubbens positive udvikling gennem de seneste fire sæsoner og er et godt billede på, at vi har udviklet os sammen. Derudover har Rikke udviklet sig til at være en landsholdsspiller, som vi naturligvis er stolte af, siger Mikael Bak.