©PHOTOPQR/LE REPUBLICAIN LORRAIN/ BROCARD Pascal ; Metz le 08/04/2005 ; the dansant.

Lynkursus i tangoens kunst

SILKEBORG Som noget nyt tilbyder Tango Silkeborg i den første weekend i det nye år - lørdag den 6. januar og søndag den 7. januar - et lynkursus og introduktion til interesserede, der har lyst til at lære den argentinske tango at kende via et komprimeret kursus af to gange tre timers varighed de to dage.

Formanden for Tango Silkeborg, Svend Åge Munch, fortæller, at flere har henvendt sig til foreningen for at høre, hvornår der var mulighed for at komme i gang med dansen, det er der altså nu. Og man kan desuden via foreningens hjemmeside holde sig orienteret om de forskellige tilbud. Undervisningen i klubben foregår på tre forskellige niveauer.

Søndag den 14. januar følger foreningen op på introen, og opfordrer alle nybegynderne fra 6.-7. januar til at møde op til et en fælles practica, hvor nogle af de øvede dansere vil byde de nye dansere op til dans og drikke en kop kaffe sammen med dem. Underviser i introen er foreningens faste instruktør, Eugene Weinberger.

Begge arrangementer er i Lunden på Vestergade.