SIF var to minutter i himlen

Michael Helligsø 

Trods et føringsmål af Davit Skhirtladze tabte Silkeborg IF pokalfinalen til Brøndby

FODBOLD De nåede lige at være i drømmeland et par minutter, Silkeborg IF’s spillere og medrejsende fans.

Davit Skhirtladzes smarte chip efter lidt en mere end halv times spil i pokalfinalen i Parken mod Brøndby havde sendt SIF’erne på sejrskurs, men euforien varede kort.

Kun to minutter senere udlignede Brøndbys tyske forsvarsklippe Benedict Röcker efter et hjørnespark, og inden pausen kom storfavoritterne endda også på 2-1, da Kamil Wilczek pandede endnu et hjørnespark i nettet.

Samme Wilzek afgjorde kort før tid kampen på en kontra med målet til slutresultatet 3-1, og så kunne Brøndby og klubbens medlevende fans juble over den første titel i 10 år til Vestegnen.

Det var der ikke spor at sige til, som kampen udviklede sig, og det var også klart Brøndby, der kom stærkest ud af startblokken.

SIF’erne kom ud i et sandt stormvejr, og Brøndby kom frem til flere kæmpe chancer. Blandt andet sparkede Besar Halimi over et tomt mål, mens Simon Jakobsen i sidste sekund fik reddet en bold på stregen.

Men midtjyderne red stormen af, og pludselig kom de stik imod spil og chancer i front, da Ibrahim Moros frispark gav en friløber til Davit Skhirtladze, der iskoldt udnyttede chancen.

Brøndby svarede dog lynhurtigt igen med Benjamin Röckers føringsmål, og det var heller ikke ulogisk, at Superligaens tophold kom på 2-1, da Kamil Wilczek viste sin hovedspilsstyrke og vnadt en duel foran Tobias Salquist.

I anden halvleg var der længere mellem chancerne, og begge hold var tydeligt kørt trætte i varmen foran 31.027 tilskuere i Parken.

Men pludselig med ni minutter igen fik SIF en gylden chance for at udligne. Bolden dumpede ned for fødderne af unge Magnus Mattsson, men sparketeknikken svigtede hos talentet, der sendte bolden over mål med venstrebenet.

Større chancer fik SIF ikke, og i stedet blev kampen lukket med Kamil Wilczeks mål til 3-1.

Dermed fusede kampen ud for SIF og klubbens 6000 medrejsende fans, der var på plads i Parken

Brøndby IF - Silkeborg IF 3-1 (2-1)

Mål: 0-1 Davit Skhirtladze (33.), 1-1 Benedict Röcker (35.), 2-1 Kamil Wilczek (41.)

Silkeborg: Peter Friis Jensen - Jens Martin Gammelby, Simon Jakobsen, Tobias Salquist, Gustav Dahl (68. Sammy Skytte) - Vladimir Rodic, Ibrahim Moro (61. Marc Rochester), Casper Sloth, Mikkel Vendelbo - Magnus Mattsson, Davit Skhirtladze (79. Gustaf Nilsson).

Brøndby: Frederik Rønnow - Johan Larsson, Benedict Röcker, Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung - Christian Nørgaard, Besar Halimi (61. Lasse Vigen), Simon Tibbling (80. Kasper Fisker), Hany Mukhtar - Kamil Wilczek, Teemu Pukki (87. Paulus Arajuuri)

Advarsler: Brøndby: Kasper Fisker. SIF: Mikkel Vendelbo.

Tilskuere; 31.027