Silkeborg-Voel var tæt på stor overraskelse
Mathias Hove AndersenAnført af en flyvende Rikke Iversen formåede Voel-kvinderne at drille Nykøbing Falster
HÅNDBOLD Silkeborg-Voel var onsdag aften på en svær opgave i kvindernes liga på udebane mod Nykøbing Falster Håndbold, og favoritterne spillede sig op på andenpladsen med en 24-23-sejr i Power Arena. Det smalle nederlaget betyder, at Voel-holdet fortsat indtager syvendepladsen i tabellen.
Gæsterne fik en glimrende start, og efter seks minutters spil var stillingen 2-5 i Voels favør. Det havde Rikke Iversen stor andel i, da stregspilleren åbnede kampen med tre scoringer mod sin tidligere klub.
Værterne kæmpede sig dog stille og roligt tilbage i opgøret, og da en anden tidligere Nykøbing-spiller, Camilla Fangel, blev præsenteret for en usædvanligt tynd udvisning, kunne NFH udligne til 9-9 efter 19 minutters spil. Hjemmeholdet bragte sig efterfølgende foran, inden Voel-kvinderne fik udlignet til pausestillingen 13-13.
NFH begyndte anden halvleg med tre mål på stribe, og i den modsatte ende blev Susann Müller noteret for en stribe fejl, der kostede dyrt for gæsterne.
Nykøbing Falster forsvarede længe forspringet, men gæsterne kæmpede flot for sagen og i slutfasen fik Helene Kindberg reduceret til 23-22. I det sidste angreb spillede topholdet klogt og trak tiden. Selvom Silkeborg-Voel fik bolden med få sekunder tilbage på uret, vandt NFH med 24-23.
Kampens spiller var gæsternes Rikke Iversen, der viste sig fra sin bedste side og scorede otte gange på lige så mange forsøg.
Ugens mest læste historier
Sorry. No data so far.