Få overblikket over tid og sted: Her kan du gå i kirken i juledagene

Herunder følger en liste over gudstjenester i juledagene. Det er kirkerne selv, der har oplyst tiderne via avisens Det sker-kalender

MANDAG 23. DECEMBER

Gudstjenester

14.30: Funder Plejecenter: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

16: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Marianne Hedemann Andreassen

Nord

10.30: Solgården i Sjørslev: Gudstjeneste v/ Inge Mader Jensen

TIRSDAG 24. DECEMBER

Gudstjenester

09.30: Balle Kirke: Børnegudstjeneste v/ Tina Nickelsen Frank

10.30: Kirken ved Søern: Julegudstjeneste v/ Peter Rask

10.30: Hvinningdal Kirke: Børnegudstjeneste v/ Tina Nickelsen Frank

11: Virklund kirke: Gudstjeneste v/ Jacob Bech Joensen

11: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

11: Silkeborg Kirke: Gudstjeneste v/ Susanne Kolby Rahbek

11: Borgerkirken: Borgerkirken

11: Gødvad plejecenter: Julegudstjeneste

11: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

11.30: Hvinningdal Kirke: Børnegudstjeneste v/ Tina Nickelsen Frank

12.30: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Helle Kampmann

12.30: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

13: Silkeborg Frikirke: Gudstjeneste v/ Christian Tychsen

13: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Kamilla Lundager Bundgaard

13: Serup Kirke: Gudstjeneste v/ Henriette Gosvig Nielsen

13: Sinding Kirke: Gudstjeneste v/ Mette Skaarup Glowienka

13: Dybkær Kirke: Gudstjeneste ved Pia Chalmer Rasmussen

13.30: Silkeborg Kirke: Gudstjeneste v/ Anette Kortegaard

13.45: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Helle Kampmann

14: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

14: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste v/ Marie Ginnerup Vestergaard

14: Silkeborg Oasekirke: Julegudstjeneste v/ Frans Vestergaard Jensen

14: Hvinningdal Kirke: Gudstjeneste v/ Lone Skaaning Rasmussen

14: Mariehøj Kirke: Gudstjeneste v/ Malene Platz Schmidt

14: Sejling Kirke: Gudstjeneste v/ Mette Skaarup Glowienka

14: Lemming Kirke: Gudstjeneste v/ Henriette Gosvig Nielsen

14.30: Virklund kirke: Gudstjeneste v/ Jacob Bech Joensen

14.30: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Marianne Hedemann Andreassen

14.30: Dybkær Kirke: Gudstjeneste v/ Laila Engelbrecht Henriksen

15: Silkeborg Baptistkirke: Gudstjeneste v/ Søren P. Grarup

15: Silkeborg Kirke: Gudstjeneste v/ Per Rasmussen

15: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Lars Olav Kirkeby

15: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

15.15: Hvinningdal Kirke: Gudstjeneste v/ Lone Skaaning Rasmussen

15.15: Sinding Kirke: Gudstjeneste v/ Mette Skaarup Glowienka

15.15: Serup Kirke: Gudstjeneste v/ Henriette Gosvig Nielsen

15.30: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste v/ Marie Ginnerup Vestergaard

15.30: Linå Kirke: Gudstjeneste v/ Sune Haubek

15.30: Mariehøj Kirke: Gudstjeneste v/ Peder Kjærsgaard Roulund

16: Virklund kirke: Gudstjeneste v/ Jacob Bech Joensen

16: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Poul Gregers Geil

16: Dybkær Kirke: Gudstjeneste v/ Laila Engelbrecht Henriksen

16.15: Balle Kirke: Gudstjeneste v/ Lars Olav Kirkeby

16.15: Sejling Kirke: Gudstjeneste v/ Mette Skaarup Glowienka

16.15: Lemming Kirke: Gudstjeneste v/ Henriette Gosvig Nielsen

Nord

10: Hørup Kirke, Kjellerup: Gudstjeneste v/ Simon Fuhrmann

10.15: Plejecenter Søvangen: Plejehjemgudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10.30: Sandgårdsparken: Plejehjemsgudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

11: Thorning Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

11: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

13: Sjørslev Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Mader Jensen

13: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Simon Fuhrmann

13.30: Grathe Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

13.30: Grønbæk Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

14.15: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

14.30: Levring Kirke: Gudstjeneste

14.30: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

15: Thorning Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

15: Grønbæk Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

15.30: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

16: K-Huset, Tingskrivervej 29: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

16.15: Vium Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

16.15: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

Syd

11: Bryrup Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

11: Brande Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Kjærsgaard Roulund

13: Them Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Kjærsgaard Roulund

13.30: Vrads Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

14.30: Brande Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

14.45: Bryrup Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

16: Vinding Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

16: Them Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

Øst

11: Svostrup Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

12: Voel Kirke: Gudstjeneste v/ Oliver Karst

13: Tvilum Kirke: Gudstjeneste v/ Anja Heitmann

13.30: Skannerup Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

14: Dallerup Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

14: Skorup Kirke: Gudstjeneste v/ Anja Evelyn Holm Heitmann

14: Svostrup Kirke: Gudstjeneste v/ Oliver Karst

15: Gjern Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

15: Tvilum Kirke: Gudstjeneste v/ Anja Heitmann

15.30: Voel Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

15.30: Dallerup Kirke: Gudstjeneste v/ Oliver Karst

Vest

13.30: Kragelund Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

16: Kragelund Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

ONSDAG 25. DECEMBER

Gudstjenester

09.30: Lemming Kirke: Gudstjeneste v/ Henriette Gosvig Nielsen

09.30: Funder Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

10: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste v/ Kamilla Lundager Bundgaard

10: Mariehøj Kirke: Højmesse v/ Jakob Gregers Nissen

10.30: Virklund kirke: Gudstjeneste v/ Jacob Bech Joensen

10.30: Sejs-Svejbæk kirke: Gudstjeneste v/ Peder Kjærsgaard Roulund

10.30: Silkeborg Kirke: Musikgudstjeneste v/ Per Rasmussen

10.30: Linå Kirke: Højmesse v/ Sune Haubek

10.30: Balle Kirke: Højmesse v/ Tina Nickelsen Frank

11: Sejling Kirke: Gudstjeneste v/ Henriette Gosvig Nielsen

11: Dybkær Kirke: Højmesse v/ Julie Keinicke Bostrup

Nord

09: Thorning Kirke: Gudstjeneste v/ Jørgen Løvstad

09: Vinderslev kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

09: Hørup Kirke: Gudstjeneste v/ Simon Fuhrmann

10.30: Levring Kirke: Højmesse

10.30: Ans Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10.30: Vium Kirke: Højmesse v/ Jørgen Løvstad

10.30: Hinge Kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

Syd

10: Bryrup Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

10.30: Them Kirke: Gudstjeneste v/ Andreas Engelbrecht Hansen

11: Vinding Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

Øst

10.30: Voel Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

10.30: Skorup Kirke: Gudstjeneste v/ Anja Evelyn Holm Heitmann

10.30: Gjern Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

Vest

11: Kragelund Kirke: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen

TORSDAG 26. DECEMBER

Gudstjenester

09.30: Sinding Kirke: Gudstjeneste ved Mette Skaarup Glowienka

10: Silkeborg Kirke: Gudstjeneste ved Susanne Kolby Rahbek

10-11: Mariehøj Kirke: Højmesse ved Malene Platz Schmidt

10-11: Alderslyst Kirke: Gudstjeneste ved Poul Gregers Geil

10.30: Virklund kirke: Højmesse ved Jacob Bech Joensen

10.30: Linå Kirke: Gudstjeneste ved Sune Haubek

11-12: Serup Kirke: Gudstjeneste ved Mette Skaarup Glowienka

Nord

09: Hinge Kirke: Gudstjeneste v/ Mikael Holst Kongensholm

10.30: Grathe Kirke: Højmesse v/ Mikael Holst Kongensholm

10.30: Grønbæk Kirke: Gudstjeneste v/ Erik Lippert Bjørn

10.30: Hørup Kirke: Højmesse v/ Anders Bo Engrob Jørgensen

Syd

10.30: Vrads Kirke: Gudstjeneste v/ Inge Røndal

10.30: Brande Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Kjærsgaard Roulund

Øst

09: Dallerup Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

10.30: Svostrup Kirke: Gudstjeneste v/ Kirsten Frost Vase

10.30: Skannerup Kirke: Gudstjeneste v/ Majbritt Fabech Skoch Christensen

Vest

10.30: Kragelund Plejecenter: Gudstjeneste v/ Kresten Thue Andersen