Lastbiler bragede sammen på A26
Adam HaffTo modkørende lastvognstog ramte hinanden. Vejen er for tiden spærret i begge retninger og chaufførerne er kørt på skadestuen
RØDKÆRSBRO Hovedvej A26/Rødkærsbro Omfartsvej er spærret i begge retninger i Rødkærsbro.
Klokken 09.25 stødte to lastbiler sammen.
- Lastbilerne var modkørende. Begge chauffører er blevet bragt til skadestuen. Vi kender ikke deres tilstand, siger vagthavende politimand på politiets vagtcentral i Holstebro.
Avisens mand på stedet, oplyser, at der kun er en lastbil tilbage på uheldsstedet. Den er skrællet op på den ene side, og ligger i rabatten.
Da alarmopkaldet kom lød meldingen på, at den ene chauffør var fastklemt. Brand og Rednings brandfolk fra stationen i Viborg har klippet døren af i førersiden.
På uheldsstedet ligger der potteplanter og urtepotter fra en af lastbilerne.
Politiet kan ikke oplyse, hvornår vejen er farbar igen.
- Vejen vil formentlig være spærret i nogen tid endnu, indtil vi har fået bjærget lastbilen, siger den vagthavende.
Ugens mest læste historier
- Godt nyt til Regatta-gæsterne: Det bliver (måske) nemmere at komme hjem
- Dårligt nyt til en fjerdedel af boligejerne i Silkeborg Kommune: Rekordhøje regninger på vej til gaskunder
- Fem mænd vakte mistanke i Lidl
- Husejer kom hjem til opbrudt dør: Tyv sjal lamper og penge
- 62-årig fik besøg af politiet: Havde narko og ulovlige piller