Officielt: SIF sælger Mattsson

Mathias Hove Andersen 

Silkeborg IF bekræfter salget af klubbens største stjerne

FODBOLD Magnus Mattsson er tabt for Silkeborg IF. Mandag bekræfter den lokale superligaklub, at klubbens største profil er solgt.

I fredags erfarede Midtjyllands Avis, at topscoreren stod foran et skifte til hollandske NEC Nijmegen, og umiddelbart efter sendte SIF en meddelelse til fondsbørsen, hvor klubben oplyste, at man forhandlede med en unavngiven klub om et salg af Magnus Mattsson.

I skrivende stund har SIF ikke bekræftet, at det er NEC Nijmegen, der køber Magnus Mattsson.

- Selskabets dattervirksomhed Silkeborg IF A/S i dag har modtaget information om, at alle betingelser vedr. salg af kontraktrettigheden på Magnus E. Mattsson nu er opfyldt, lyder budskabet i den seneste meddelelse til fondsbørsen.

Midtjyllands Avis følger sagen.