Nyt græskar-hærværk: Unge sparkede til græskar i Søndergade
Jakob Munk SchmidtPolitiet har fået ny anmeldelse efter episode natten til onsdag
SILKEBORG Natten til onsdag fik politiet i Silkeborg anmeldelse om, at to eller tre ungersvende sparkede til græskar i Søndergade.
Politikommissær Bent Riber Nielsen fortæller, at gadeuordenen skete omkring klokken 02.45.
- Det var to-tre drenge på cirka 16 år. Et vidne så dem sparke til nogle græskar, men vi har ingen nærmere beskrivelse af drengene, siger Bent Riber Nielsen.
Omfanget af hærværket kender politiet ikke i detaljer, men den nye sag kommer efter den grove hærværkssag med flere hundrede smadrede græskar i Nygade.
Det skete natten mellem fredag og lørdag, og efterfølgende har en læser af Midtjyllands Avis givet oplysninger om, at såvel dørmænd som to betjente i en patruljevogn var til stede uden at gribe ind, da hærværket foregik på Nygade.
Bent Riber Nielsen kender ikke til oplysninger af den karakter og ønsker derfor ikke at kommentere på dem.
- Men jeg er helt sikker på, at kollegerne havde skredet ind, hvis de havde set det ske, fastslår politikommissæren.