Tengstedt lynede to gange for SIF-reserverne

Mathias Hove Andersen 

Søren Tengstedt blev dobbelt målscorer, da SIF-reserverne slog Kolding IF

FODBOLD Superligasæsonen er slut for SIF, men truppens juleferie lader stadig vente på sig, og mandag eftermiddag vandt klubbens reserver en testkamp over Kolding IF fra 2. division, der måtte se sig slået med 1-3 på Kolding Stadion.

Hjemmeholdet tog ellers føringen i første halvleg, men kort efter fik Frederik Carstensen udlignet, og i anden halvleg blev Søren Tengstedt matchvinder med to mål for gæsterne.

- Det var en lige kamp i første halvleg, men jeg synes, vi var bedst i anden halvleg, konstaterer assistenttræner Peder Knudsen, der har ansvaret for SIF-reserverne.

SIF mangler fortsat en enkelt træningskamp, som spilles på fredag klokken 13 i hovedstaden, hvor FC København er modstanderen.